BEBEK BAKIMI

BEBEK İÇİN ALIŞVERİŞ

                Hamilelik sürecinde en zevkli kısım, şüphesiz doğacak olan bebeğiniz için hazırlık yapmaktır. Anneler genellikle, hamilelik sürecinin başlaması (annenin hamile olduğunu öğrenmesi) ile birlikte alışveriş yapmaya başlar. Bu konuda hurafelerde yok değildir hani… “ Bebek doğmadan hazırlık yapmak uğursuzluk getirir.” , “ Erkenden alışveriş yaparsan bebeğine bir şey olur.” , “Şimdi bir şeyler aldınya hadi bebeğine bir şey olursa?” gibi saçma sapan cümleler kuran bir yığın insan bulabilirsiniz etrafınızda. Bunlara kulak asmayın!
                Bir anne adayı için en zevkli şey bebeğinin doğumu itibarı ile kullanacağı birtakım eşyaları almaktır. Ben, hamileliğimi öğrendiğim andan itibaren kızım için bir şeyler almaya başladım . Bunlar genellikle kıyafet olmuştur. İlk zamanlar cinsiyet konusunda fikrimiz olmadığı için ara renkleri (sarı,yeşil vb.) seçtim. Ara renkleri seçmeme rağmen kız bebeklere ait reyonlarda vaktimi geçirmekten büyük haz duymuşumdur (sanırım kızım olacağı içime doğmuştu :-)  ).
                Bebek alışverişi konusunda çok maymun iştahlı olmamak gerek :-)  . Alınan çoğu ürün kullanılmayabiliyor. Alınması gerekenler konusunda naçizane tavsiyelerimi bildirmek isterim.

                Kızım, çok minik doğdu (36 hafta ,2600 gr, 45 cm) . Doğmadan aldığımız bütün kıyafetler haliyle büyük geldi. Ben bir nevi kış annesiydim. Kızım martta doğdu ve soğuk havalara rastladı. İki takım hastane çıkışımız vardı. Kızım çok minik olduğu için bu takımlar bile büyük gelmişti. Hastane çıkışları genellikle set halinde satılır. Bu set içerisinde yer alan düğmesiz,çıtçıtsız olan zıbın bana göre kesinlikle gereksizdi ve hiç kullanmadım. Hastane çıkışları yanı sıra çıtçıtlı atletler ve patikli altlar her zaman vazgeçilmezimizdi ; ayrıca ağız mendilleri de... Çıtçıtlı atletler üzerine giydireceğimiz uzun kollularda aldık. Bu bahsettiklerimden bol bol bulundurmanızı tavsiye ederim;çünkü bol bol kusuyorlar :-)  .Çorabı da unutmayalım. İlk aylarda elbisemiz hiç olmadı, gerek de duymadım. Sürekli yatan bir bebek için elbise mantıksız geldi bana. Eğer bebeğinizi yalnızca anne sütü ile besliyorsanız önlüklere de gerek yok. Eğer kış bebeği ise şapkanız ve eldiveniniz bol olmalı. Eldivenleri de uzun süre takmamanızı tavsiye ederim. Bebeklerin, vücutlarında ilk keşfettikleri yer elleridir ve bu bir gelişim sürecidir. Uzun süre eldiven takmanın bu gelişimi aksattığını düşünüyorum. Biz eldiven takmadığımız için tırnaklarımızı kestik. Tam da bu konuda annemin sözünü hatırladım ve tekrar gülümsedim :-)  . “6 aydan önce tırnaklarını kesersen, tırnakları ,makas kesemeyecek kadar kalın olur!” Bu annemin sözüydü :-) . Bense anneme hiç makas tutmayan tırnak görüp görmediğini sorduğumda annemin hayır cevabını vermesi ile aklında bir ampulün yanması bir oldu :-)  .

                Bebeğiniz için en çok kullanacağınız battaniye, penye battaniyedir. Kendileri çok işe yararlar. Kalın battaniyelerimizden 4 tane vardı ve biz yalnızca birini kullandık. Belki ilerleyen zamanlarda daha sık kullanırız.
                Şampuan, duş jeli, küt tırnak makası, lif gibi kişisel temizlik ürünlerini almalısınız. Tabi o minik vücudu banyo sonrası kurulamak için havlu… Pişik kremi alabilirsiniz. Biz 4 buçuk aydır 1 tüp kremi yarılayamadık :-)  .
                Alt temizliğini pamuk ve suyla yapmanızı öneririm. Bunun için pamuk stoğu yapabilirsiniz. Biz mücbir sebepler dışında ıslak mendil kullanmıyoruz…  Suyla veya ıslak mendille yapılan temizlikte ister istemez kalıntılar olabiliyor. Bu sorunu çözmek için bebek yağı kullanıyoruz. Önce , su ve pamukla temizlik, ardından pamuk ve bebek yağı ile son rötuşlar :-)  . Yağ, aynı zamanda pişik olmasını da engelliyor.
                İlk zamanlar oyuncak vs. almanıza gerek yok. Yalnızca bir çıngırak, ağladığı zaman dikkatini dağıtmaya yetebilir.
                Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Eğer sizin eklemek istedikleriniz veya “Bunu alsam mı?”  dedikleriniz olursa memnuniyetle cevaplarım.


                Bütün anne adaylarına kolay doğumlar ve bebekleriyle az ağlamalı, az gazlı,  mutlu, huzurlu, güzel günler dilerim :-)  .

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder